हजारौंको ज्या’न बचाएर हिरो बनेको बहादुर मुसाको मृत्यु, यस्तो छ यो मुसाको कथा !

ताजा खबरबहादुर मुसा आठ वर्षको मगवा ( मगवा म’रेको छ)। मुसाको यो अफ्रिकी नस्ल ‘हिरो’ को रुपमा विश्वभर चर्चित थियो । हजारौंको ज्या’न जो’गाएको भन्दै मगवालाई स्वर्ण पदक पनि दिइएको थियो । उनको बहादुरी देखेर धेरैलाई अचम्म लागेको छ । वास्तवमा, मगवाले आफ्नो ५ वर्षको ब-म स्नि’फि’ङ करियरमा हजारौंको ज्या’न बचाए। हो, उनले दक्षिणपूर्वी एसियाली देश कम्बोडियामा ल्यान्डमाइन पत्ता लगाउने काम ठूलो जिम्मेवारीका साथ पुरा गरेको थियो।

मगवालाई यस्तो तालिम दिइएको थियो कि उसले बा’रू’द सुँ’घ्न स’क्छ र समयमै आफ्नो ह्या’न्डलरलाई सचेत गराउँछ। उनले ड्युटीको क्रममा ७१ बा’रु’दी सु’रंग र ३८ वटा प्रत्यक्ष वि’ष्फो’ ट पत्ता लगाएर हजारौंको ज्या’न बचाएको थियो। मगवाका ह्यान्डलरले आफ्नो सेवानिवृत्ति पछि भने कि उनले आफ्नो सेवामा राम्रो काम गरेको थियो। उनी सानै भए पनि उनीसँग मिलेर काम गर्न पाउँदा गर्व लाग्छ ।

मागावालाई उनको कामको लागि ब्रिटिश च्यारिटीले पदक प्रदान गरेको थियो। वास्तवमा, ‘ब्रिटिस च्यारिटी’ जनावरहरूको लागि शीर्ष पुरस्कार … जुन अहिलेसम्म कुकुरहरूको लागि मात्र आरक्षित थियो जुन मागावाले जितेका थिए। मागावालाई सन् २०१६ मा कम्बोडिया ल्याइँदा उनी २ वर्षका थिए ।

APOPO, एक बेल्जियम गैर-लाभकारी संस्थाले मागावा लाई तालिम दिएको छ। संस्थाले मुसालाई ल्यान्डमाइन र अ’स्प’ष्ट वि’स्फो’ट’न पत्ता लगाउन तालिम दिन्छ। आफ्नो करियरमा, मगवाले १.४ मिलियन वर्ग मिटर भन्दा बढी जमिन अन्वेषण गरे, जुन लगभग २० फुटबल मैदानहरू बराबर छ।

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.